2024 m. gruodžio 11 d., Lietuvos kultūros darbuotojų profesinė sąjunga, kartu su kitomis profesinių sąjungų organizacijomis, pasirašė Susitarimą dėl Lietuvos kultūros šakos kolektyvinės sutarties pakeitimo su LR kultūros ministerija. Šis pakeitimas įsigaliojo nuo 2025 m. sausio 1 d. Teikiame kultūros įstaigų darbuotojams aktualiausių kolektyvinės sutarties punktų apžvalgą, punktai yra sutrumpinti, todėl tikslias formuluotes prašome persižiūrėti pakeitimo tekste.
KM siūlymu Sutartyje jau esantis 16 p., kuris reglamentuoja darbuotojų kompetencijų tobulinimo (kvalifikacijos kėlimo) plano sudarymą, buvo pakeistas, panaikinant įpareigojimą įstaigoms turėti minėtą planą. Profesinė sąjunga Sutarties 26 punkte nustatyta tvarka turi teisę ne vėliau kaip iki einamųjų metų I ketvirčio pabaigos kreiptis į darbdavį dėl šio plano sudarymo, aptariant jo būtinybę, ar alternatyvius būdus planuoti darbuotojų mokymus.
301 p. numato Profesinės sąjungos teisę įtraukti savo atstovą į darbo tarybos rinkimų komisiją. Šiuo punktu siekiama užtikrinti skaidresnį darbo tarybos rinkimų procesą ir užkardinti galimą manipuliaciją rinkimų procesu.
302 p. numatyta, kad esant darbo sutarties nutraukimui su profesinės sąjungos renkamo organo nariu, darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, Profesinė sąjunga turi teisę susipažinti su visais prašomais dokumentus, susijusius su teisiniu ir faktiniu priimto sprendimo pagrindu. Šiuo punktu siekiama užtikrinti galimybę objektyviai įvertinti ar minėtas atleidimas yra pagrįstas, neišvengiamas, ir ar atleidimo priežastys nėra dirbtinai sukurtos darbdavio.
411 p. ilginami įspėjimo terminai darbuotoją atleidžiant darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės (DK 57 straipsnis), terminai ilginami atitinkamai pagal darbuotojo socialines aplinkybes (augina vaikus, priešpensijinis amžius ir pan.). Prailginti įspėjimo terminai sudarys geresnes sąlygas darbuotojui pasiruošti atleidimui, o Profesinei sąjungai atsiranda galimybė kreiptis į darbdavį Sutarties 26 p. pagrindu, dėl atleidimų keliamų pasekmių švelninimo.
Galiausiai, po išsamių diskusijų su Kultūros ministerija kultūros darbuotojų darbo užmokesčio didinimo klausimais, kaip laikinu, kompromisiniu variantu, Sutartis buvo papildyta 412 p., kuris numato, kad biudžetinės įstaigos darbuotojo veiklą įvertinus kaip viršijančią lūkesčius, kuomet jam yra siūloma nustatyti didesnį pareiginės algos koeficientą, neviršijant biudžetinės įstaigos darbo užmokesčiui skirtų lėšų, taikomas ne mažesnis kaip 0,1 didesnis pareiginės algos koeficientas.
Siekiant užtikrinti 412 punkto veiksmingumą sistemiškai didinant profesinės sąjungos narių darbo užmokestį, labai svarbus tinkamas jau esamų Sutarties punktų panaudojimas. Prašome Profesinės sąjungos valdymo organų atkreipti ypatingą dėmesį į Sutarties 27 p. numatytą įstaigos lėšų derinimo procedūrą, siekiant įvertinti realias galimybes didinti darbuotojų darbo užmokestį, ir į Sutarties 28 p., kuris suteikia galimybę įsivertinti ar Profesinės sąjungos nariai nėra diskriminuojami metinių veiklos vertinimų metu.
Šio straipsnio gale pridedamas pilnas Pakeitimo tekstas, labai prašome susipažinti su tiksliomis punktų formuluotėmis.
Kaip žinote, tai yra paskutinis sutarties pakeitimas, pasirašytas su Kultūros ministru Simonu Kairiu, ir nors kultūros sektoriaus darbo užmokesčio didinimo klausimas kol kas lieka neišspręstas, per pastaruosius metus, Kultūros sektoriuje padarėme labai didelę pažangą socialinėje partnerystėje, tiek šakos, tiek įstaigų lygmeniu. Naujai sudaryta Lietuvos kultūros šakos kolektyvinė sutartis yra viena iš geriausių šakinių kolektyvinių sutarčių, vertinant socialinių garantijų paketą, tačiau Sutartimi pavyko sureglamentuoti daugelį opiausių problemų įstaigose, išlaikant darbuotojų ir darbdavio interesų balansą. Sutarties 26 p. yra bene svarbiausias naujos Sutarties pasiekimas. Nors šis punktas praktikoje yra taikomas tik metus, pastebimas reikšmingas pagerėjimas socialinio dialogo tarp Profesinių sąjungų ir darbdavių pagerėjimas, ko pasėkoje, sumažėjo perteklinių konfliktų su įstaigų vadovais skaičius. Atsigręžiant į bendrą darbą kartu, Lietuvos kultūros darbuotojų profesinė sąjunga nuoširdžiai dėkoja buvusiam Ministrui ir Kultūros ministerijai už pasiektus rezultatus ir per tokį trumpą laiką pasiektą, reikšmingą pažangą kultūros sektoriuje.